Gosia Rygalik
DesignNature | Studio Rygalik
sobota, 26 października | 10:00 - 17:00
Zobacz jak wziąć udziałDesignNature | Studio Rygalik
Projektantka, aktywnie działająca w obszarach edukacji i kultury, partnerka w Studio Rygalik. Współtwórczyni DesignNature - interdyscyplinarnej społeczności z kampusem i programem wydarzeń w Sobolach, a także prezeska fundacji Sobole zajmującej się designem i kulturą.
Dzień Dobrego Życia będzie poświęcony osobistemu dobrostanowi oraz temu, jak projektowanie może wpływać na jakość życia, relacje międzyludzkie i otaczający świat.
Skupimy się na trzech kluczowych obszarach: architektura dobrostanu, przestrzeń relacji oraz środowisko harmonii, eksplorując temat Dobrego Życia w trzech kontekstach: ciała i ducha, relacji i otoczenia oraz środowiska i planety. Pośród zgiełku targów znajdziemy czas na zatrzymanie się, refleksję i żywe doświadczenie. Rozmowy będą przeplatane odrobiną ruchu, oddechu i medytacji. A wraz z zaproszonymi gośćmi stworzymy mapę Dobrego Życia, zawierającą praktyczne wskazówki, rekomendacje i dobre praktyki. Oprócz spotkań stacjonarnych poszerzymy perspektywę o nagrane wypowiedzi ekspertów. Ten dzień będzie okazją do zgłębienia holistycznego podejścia do projektowania, które stawia człowieka i środowisko w centrum uwagi, oraz do refleksji nad tym, jak praktykować Dobre Życie – jedną z trzech głównych idei DesignNature.
Rozpoczniemy krótką gruntującą sesją oddechową. Ta chwila uważności pozwoli uspokoić oddech i wejść w stan równowagi, aby osadzić się w ciele, wyciszyć umysł i przygotować się na nadchodzące inspiracje.
W części poświęconej ciału i duchowi będziemy eksplorować, jak zdrowy styl życia, techniki radzenia sobie ze stresem, praktyki wspierające dobrostan, a także jakość wnętrz mogą zwiększyć twórczy potencjał i efektywność zawodową.
Jak dbać o siebie? Jaki jest wpływ zdrowego stylu życia, w tym diety, aktywności fizycznej oraz odpowiedniej regeneracji, na samopoczucie i jakość realizowanych projektów? Jak uniknąć wypalenia zawodowego? Jak kluczowe decyzje projektowe, dotyczące takich aspektów jak ergonomia, oświetlenie, akustyka, czy dobór odpowiednich materiałów, mogą sprzyjać równowadze ciała i ducha? Jak te elementy mogą przekładać się na lepsze samopoczucie zarówno w przestrzeniach pracy, jak i w codziennym życiu, wpływając pozytywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne? Jaka jest rola przestrzeni, w których przebywamy, i ich wpływ na nasz osobisty dobrostan?
Emilia Pabijanek
Halo Baza - nie wypalaj się, buduj dobrostan w życiu i biznesie
Grzegorz Wijata
fotograf, videograf, propagator zdrowego stylu życia
Sylwia Lewandowska-Akhvlediani
psycholog biznesu, twórczyni i trenerka programu Resilience21
Poznamy codzienne praktyki wspierające dobrostan. Porozmawiamy o tym, jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu i co mają do tego uważność oraz rezyliencja.
Krótka medytacja w celu skoncentrowania uwagi, podniesienia uważności i uspokojenia umysłu na dalszą część dnia.
Patrycja Suszek-Rączkowska
Poco Design
Magdalena Adamus
Architekt Wnętrz oraz Art Advisor, Loft AW MA
Agnieszka Kobus
Studio Organic
Przyjrzymy się temu, co w praktyce oznacza holistyczne podejście do życia i pracy. Rozważymy relacje dobrego życia z kreatywnością i tego, jak przestrzenie mogą wspierać dobrostan. Sprawdzimy, co daje intuicja w procesie twórczym.
Ruch, oddech, dotyk, medytacja w formie krótkich praktyk, które można łatwo zastosować w swojej codzienności.
Część poświęcona relacjom i otoczeniu rozszerzy temat dobrostanu na relacje międzyludzkie, interakcje społeczne oraz wpływ bezpośredniego otoczenia – zarówno domowego, jak i publicznego – na Dobre Życie.
Jak poprzez komunikację budować relacje? Jak rozmawiać efektywnie, a jednocześnie empatycznie? Czy umiemy siebie nawzajem słuchać? Co wpływa na jakość relacji zarówno osobistych, jak i zawodowych? Jak nasze relacje przekładają się na samopoczucie, a także na współpracę w zespołach i na realizację wspólnych projektów? Jak tworzyć przestrzenie, które sprzyjają integracji społecznej, budowaniu wspólnoty i pozytywnym interakcjom międzyludzkim? Jak odpowiednie projektowanie przestrzeni może wspierać budowanie zdrowych relacji, zarówno na poziomie interpersonalnym, jak i społecznym? W jaki sposób architektura i design mogą przyczyniać się do tworzenia miejsc, które sprzyjają zbliżaniu ludzi do siebie nawzajem i do natury?
Rafał Hampel
Internity Home | Spokojnie o wnętrzach
Joanna Poremba
trenerka wzmacniania odporności psychicznej
Anna Olga Chmielewska
JAM Kolektyw
Porozmawiamy o komunikacji i jej wpływie na relacje prywatne i biznesowe oraz na jakość współpracy. Będziemy rozmawiać o tym jak rozmawiać, jak słuchać i jak stawiać granice.
Ruch, oddech, dotyk, medytacja w formie krótkich praktyk, które można łatwo zastosować w swojej codzienności.
Przemo Łukasik
Medusa Group
Grzegorz Goworek
Studio Organic
Agata Kiedrowicz
Design Stories, kuratorka dizajnu
Mateusz Wappa
Mateusz Wappa Design & Research
Zastanowimy się, jak architektura i przestrzeń mogą wspierać relacje, dobrostan i kontakt z naturą, a także jak oddziałują na nasze zmysły.
Ruch, oddech, dotyk, medytacja w formie krótkich praktyk, które można łatwo zastosować w swojej codzienności.
W części poświęconej środowisku i planecie spojrzymy na Dobre Życie z szerokiej perspektywy, uwzględniając aspekty projektowania zrównoważonego, wielogatunkowego i regeneratywnego oraz ekologicznej odpowiedzialności.
Jak świadomy dobór materiałów oraz rozwiązań, może przyczynić się do poprawy jakości życia i samopoczucia użytkowników oraz dobrostanu planety? Jak tworzenie rozwiązań uwzględniających potrzeby różnych gatunków może wspierać bioróżnorodność i zrównoważony rozwój? Jak rosnąca świadomość ekologiczna wpływa na relacje z klientami i ich oczekiwania? Jak kontakt z naturą może przynieść korzyści zdrowotne, kreatywne, a także emocjonalne? Jak architektura i design mogą przyczyniać się do ochrony środowiska, promując jednocześnie zdrowy styl życia oraz szacunek dla natury i jej zasobów?
Agnieszka Kalinowska-Sołtys
APA Wojciechowski Architekci
Paulina Grabowska
NASDRA Conscious Design, mood.farm
Poszukamy odpowiedzi na pytanie o to, jak dbać o siebie nie zaniedbując środowiska. Włączymy wątki wielogatunkowości, projektowania regeneratywnego, odpowiedzialności ekologicznej i zrównoważonej architektury.
Ruch, oddech, dotyk, medytacja w formie krótkich praktyk, które można łatwo zastosować w swojej codzienności.
Zrównoważony rozwój przywodzi na myśl same ograniczenia. Czy kreatywność może harmonijnie współistnieć z odpowiedzialnością społeczną i środowiskową?
Julia Lohmann
Associate professor of contemporary design, Aalto University
Anna van der Lei
lecturer of contemporary Design, Aalto university
Premiera filmu wykładowczyń z Aalto University, będącego poetycką impresją ukazującą nasze miejsce w świecie natury, łączącego estetykę z refleksją nad rolą człowieka w ekosystemie.
Film, jak cała twórczość Julii Lohmann, międzynarodowej projektantki i badaczki, prowokuje do myślenia i inspiruje do szerszego zrozumienia naszej odpowiedzialności wobec otaczającego świata. Ujęcia nakręcone zostały na islandzkim archipelagu Sleepy Islands, skupisku 63 wysp położonych w Breiðafjörður, gdzie pływy zastąpiły czas. Z każdym przypływem i odpływem oceanu ujawniają się rozległe podwodne lasy wodorostów i ich skomplikowane tekstury. Gdy przypływ się podnosi, nurkujemy, zanurzając się w tętniących życiem podwodnych ogrodach, odkrywając rytmiczne piękno tych zmieniających się światów wodorostów. Jesteśmy w domu, a jednak jesteśmy tak nie na miejscu.
Zdjęcia kręcono w rejonie Svefneyjar w Islandii
Montażysta dźwięku: Ossi Oikari
Podsumujemy stworzoną wraz z gośćmi Mapę Dobrego Życia.
Zakończymy krótką praktyką wdzięczności, która stworzy przestrzeń na refleksję, a jednocześnie pozytywnie podsumuje dzień, pomagając uczestnikom wrócić do domu z poczuciem pełni i satysfakcji.
Przejdź na stronę targów, KLIKNIJ TUTAJ
Strefa otwarta, nie jest wymagana dodatkowa rejestracja.
sobota, 26 października | 10:00 - 17:00
Prowadzący:
Piotr Grochowski
Grupa Arche | Stare Mury
Prowadzący:
Wojciech Kolęda
Grupa Arche | Stare Mury
sobota, 26 października | 10:30 - 13:00
Prowadząca:
Izabela Bołoz
studio BOLOZ
Prowadząca:
Zuzanna Hofman
studio BOLOZ
sobota, 26 października | 14:00 - 17:00
Prowadząca:
Karolina Ferenc
Wise Habit
Ogień, woda, powietrze, ziemia. Energia, adaptacja, otwartość na innowację i solidne fundamenty.
Star Training Center łączy te żywioły, tworząc wyjątkową przestrzeń dla architektów, wykonawców i dystrybutorów. To nowa jakość spotkań, gdzie natura i innowacja spotykają się w harmonii!
Zobacz więcejPSGROUP Przemysław Szklarzewski ul. Łączna 8a 95-040 Żakowice
T. (22) 100 62 80
NIP 718 194 63 73 REGON 141951269