Poznajmy się
Architektura Wrażliwa to pracownia architektoniczna założona w 2021 roku przez Agnieszkę Kacprzak i Łukasza Szczepanowicza — absolwentów kierunku Architektura i Urbanistyka na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, który ukończyli z wyróżnieniem.
Przed rozpoczęciem wspólnej działalności zdobywali doświadczenie za granicą, pracując w uznanych międzynarodowych pracowniach projektowych, m.in. Henning Stummel Architects, Heatherwick Studio, Universal Design Studio oraz Howells Architects.
Agnieszka i Łukasz są wielokrotnymi laureatami stypendiów artystycznych, w ramach których zrealizowali instalacje przestrzenne poruszające tematy społeczne. Ich prace prezentowane były m.in. w Galerii Arsenał w Białymstoku, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Muzeum Południowego Podlasia oraz podczas Berlin Design Week.
Pracownia koncentruje się na projektowaniu miejsc zamieszkiwania – przestrzeni najbliższych człowiekowi – rozwijając przy tym ideę architektury regeneratywnej, która nie tylko mniej szkodzi, ale aktywnie wspiera, uzdrawia i odnawia. Tworzą przestrzenie wrażliwe na rytm przyrody, troszczące się o dobrostan zarówno mieszkańców, jak i środowiska. Zadają pytania o to, z czego i jak budujemy. Dążą do architektury opartej na naturalnych materiałach, cyrkularnej i pięknej – projektowania, które inspiruje, edukuje i zachęca do większej troski o środowisko. W swojej praktyce akceptują niedoskonałość i przypadkowość, otwierając się na nieprzewidywalne efekty pracy z nietypowym materiałem.
To podejście ukształtowało się między innymi podczas udziału Agnieszki w programie Hooke Park Build (AA School of Architecture, UK), gdzie pracowała nad eksperymentalną konstrukcją wykorzystującą naturalne rozwidlenia buków jako elementy nośne. To doświadczenie pogłębiło jej zainteresowanie nietypowymi, naturalnymi materiałami i wpłynęło na jej spojrzenie na zrównoważone i regeneratywne projektowanie.
W duchu tych wartości Agnieszka rozwija także działalność dydaktyczną – współprowadzi zajęcia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Architektury Wnętrz, koncentrując się na projektowaniu z poszanowaniem zasobów i twórczym wykorzystaniu materiałów z odzysku. Jej fascynacja resztkami budowlanymi i szacunek do materiału znajduje naturalne przedłużenie w pracy z dziećmi w założonej przez siebie pracowni Twórczych Aktywności Dzieci – Miejscu Tworzenia, gdzie poprzez zabawę z materiałem inspiruje do odkrywania potencjału w tym, co pozornie zbędne.
Wartości, które kierują działalnością pracowni Architektura Wrażliwa, znajdują swoje odzwierciedlenie również w osobistym projekcie Łukasza. Jego zaangażowanie w ideę współmieszkalnictwa jako alternatywy dla anonimowego życia w mieście przełożyło się na współtworzenie i projekt przebudowy kamienicy na warszawskich Starych Bielanach, dostosowanej do potrzeb niewielkiej wspólnoty w duchu co-housingu. Jako architekt i mieszkaniec tej przestrzeni, Łukasz na co dzień doświadcza, jak architektura może wspierać relacje międzyludzkie, budować poczucie przynależności i tworzyć bardziej troskliwe formy sąsiedztwa.